העמסת את עגלת הקניות שלך בירקות לרוב, מכל הצבעים והמינים. והפעם את באמת מתכוונת לאכול אותם, ולא רק לתת להם להפוך לניסוי מדעי במקרר שלך. כל הכבוד! אך חרף העובדה שאת דואגת לצרוך חמש מנות ירק ביום ובצבעים שונים, אין זה מבטיח לך שאת מקבלת את מלוא התמורה עבור המאמץ והכוונה הטובה. השלב הבא הוא לדאוג לדרך בה את מבשלת אותם

1. בישול יתר – זוהי אחת הדרכים השכיחות בה אנשים הורסים את הירקות שלהם. בישול יתר מותיר את הירקות עזי הצבעים שהיו בתחילה, רכים "מעולפים" וחיוורים. אבל החלק הגרוע עוד לפנינו.

החום הורס את רוב רכיבי התזונה בירקות. בישול הירקות בהרתחה ולאורך זמן, היא הדרך המזיקה ביותר לירקות. יסודות הקורט מתמוססים במים, ולכן אם חייבים להרתיח אזי כדאי לצרוך גם את המים כמו לדוגמא במרקים, תבשילים וגם אז, להרתיח לזמן קצר בלבד.

2. שימוש בשמן – את אוהבת להקפיץ את הירקות שלך, במיוחד בארוחת הערב ומאוד מרוצה מהארוחה הבריאה שהתקנת לך בחמש דקות.
אני מציעה לך לחשב מסלול מחדש.

במידה ואת מקפיצה/מטגנת בשמן קנולה או חמניות כדאי שתדעי כי חומצות השומן הבלתי רוויות בשמנים אלו מתחמצנות בחום גבוה והופכות רעילות. הדרך הבטוחה ביותר לטיגון או הקפצה היא שימוש בשמן קוקוס. שמן הקוקוס מכיל חומצות שומן רוויות בינוניות שרשרת, ש אינן מתחמצנות כמו חומצות השומן הבלתי רוויות.

3. בישול במיקרוגל– אין עוררין על כך שהבישול במיקרוגל הוא נוח, זמין ומהיר, אך גם כאן – אליה וקוץ בה.
בישול יתר עלול להרוס חלק מרכיבי התזונה ואף חמור מכך – בישול המזון עטוף בנייר נצמד עלול לייצר חומרים רעילים כגון BPA הידועים כמסרטנים. הדרך הבטוחה ביותר לבשל במיקרוגל היא באמצעות כלים מזכוכית.

4. הנמיכי את האש – את רעבה, עמוסה, והאוכל על הגז. את מגבירה את הלהבה על מנת לקצר את זמן הבישול. להבה גבוהה יוצרת חום גבוה במהירות ומביאה את השמן לנקודת הרתיחה שלו, ועוד לפני שהספקנו להגיד ג'ק רובינסון כבר נוצר עשן כחלחל. זהו השלב שהירקות שלך נפגעים. כלומר, נוגדי החמצון שבהם.

על מנת להימנע מנקודה זו, יש לחמם את השמן בחום בינוני ולאחר מכן, במידת הצורך, ניתן להזליף עוד מעט שמן זית, על מנת לשמר את כל הנוטריינטים שבירקות.

5. פילינג לירקות – מי מכן קולפת את הגזר? המלפפון? תפוח האדמה? וירקות השורש? חבל..הקליפה מכילה לא מעט רכיבים תזונתיים בעלי ערך רב וחלקם אף נמצאים בקליפה בלבד ולא בירק עצמו. על מנת לקבל את מלוא הערך התזונתי בירקות, יש לשטוף ולנקות אותם, אך לא לקלוף.

6. ירקות בגריל – שיטת הגריל טובה, במידה ואנחנו לא חורכים את הירקות. בשיטת בישול זו, הטמפרטורה גבוהה מאד ויבשה, וככל שאנו חורכים יותר את הירקות כך נוצרים חומרים מסרטנים. מומלץ לבשל בגריל, אך להוציא את הירקות בטרם נוצרים סימני הגריל על הירקות.

7. הטבעת הירקות בשמן– הכנת לארוחה שלך ירקות משובחים כגון ברוקולי, שעועית ירוקה וקייל. ארוחה בריאה ודלת קלוריות. את מרגישה מוסרית מתמיד. ואת צודקת.

אלא אם כן הוספת שמן או חמאה לשיפור הטעם, כי אז הקפצת את ערך הקלוריות בארוחה גבוה בסולם האנרגיה.
אם כף אחת של שמן מכילה 150 קק"ל, עשי את החישוב בעצמך.

בנוסף, רוב השמנים מתחמצנים בבישול /הקפצה בטמפרטורות גבוהות ומקדמים בכך את מדד הדלקתיות בגוף. שלא לדבר על החמאה שעשירה בשומן רווי וכולסטרול.

לסיכום, הדרך המומלצת ביותר לבשל ירקות היא במים, חומץ, יין או לאדות אותם ולאחר מכן להזליף מעט שמן זית מעל.

בתאבון :)