מחקר חדש מחדד את סוגי המזונות שמזיקים באופן משמעותי לבריאות שלנו, או במילים פשוטות: מקצרים את החיים שלנו

אנחנו שומעים את זה כל הזמן – אורח חיים לא בריא מסכן את חיינו. שתיית אלכוהול, עישון וצריכה של ג'אנק פוד עלולים לגרום לנו לחלות במחלות כרוניות.

חלק מההמלצות אנחנו מאמצים. אוכלים בריא בסך הכול, אבל מדי פעם מגניבים סיגריה לריאות. רק חמש ביום. לא יותר. חלקנו יקפיד לא לעשן ולא לשתות, אבל משקאות דיאטתים מוגזים? זה מאסט. זה הטעם היחיד שנותר בחיים הבריאים שלנו...

מה יותר משמין: פחמימות או שומנים?

על מה עדיף לוותר: על הלחם או על שכבת החמאה הנדיבה שאנחנו מורחים עליו?

 

אנחנו יודעים שזה לא בריא, אבל מתקשים להבין ולהפנים שזה לא בריא לנו. "כי לי זה לא יקרה", ככה זה. ומה אם הייתי מבקשת מכם לדמיין את הימים שהוקצבו לכם, בגלגול הזה, כלוח שנה ענק, מורכב מעשרות שנתונים, וכל שנה של הרגלים מגונים כאלה ואחרים שלנו, תסמן X על שנה מחיינו. ממש כך. תקצר את חיינו בשנה. וכך הלאה. מטרתה של המטאפורה הקיצונית הזו היא להמחיש לכם את הנזק של מזונות מסוימים על הבריאות שלנו, על ידי פגיעה ברכיבים של התא הנקראים טלומרים, כך עפ"י מחקר שנעשה באוניברסיטת יוטה.

טלומר הוא אזור הקצה של הכרומוזומים המכילים את החומר התורשתי בתא. לכל כרומוזום שני טלומרים, בשני הקצוות (כמו הפלסטיק בקצה השרוך). בכל פעם שהכרומוזום משוכפל, לקראת חלוקת התא, הטלומרים מתקצרים. והתאים בגופינו מתחלקים כל הזמן. המחקר מוכיח כי אורח חיים לא בריא, הכולל מזונות מסוימים, מאיץ את התקצרות הטלומרים, מה שמאיץ את תקתוק השעון של חיינו.

נמצאו 4 מזונות המקצרים את הטלומרים ומכאן מומלץ להגביל את צריכתם על מנת לזכות באריכות חיים:

1. משקאות קלים מוגזים– במחקר שנערך על 5,309 מבוגרים בארה"ב שפורסם בAmerican Journal of Public Health"" נמצא כי צריכה של 1/2 ליטר ( כשתי כוסות) של שתייה קלה קשורה לקיצור חיינו ב 4.6 שנים. לעומת זאת שתייה של כוס אחת ( 220 מ"ל) תקצר את חיינו ב 1.9 שנים בלבד.

אמנם לא נמצא קשר בין שתיית משקאות דיאט לקיצור הטלומרים, אך זה ידוע מכבר כי שתיית משקאות דיאט מעלה ב 67% את הסיכון לחלות בסוכרת מסוג 2, מגבירה את אי הסבילות של הגוף לגלוקוז ומשנה באופן משמעותי את האוכלוסייה של חיידקי המעי, מה שעלול להגביר את הנטייה להשמנה.

2. בשר מעובד – נקניקיות ונקניקים. מחקרים הוכיחו כי צריכה של מנה אחת לפחות (גודל המנה אינו מפורט) פעם בשבוע ( ! ) מקצרת את הטלומרים.

3. בשר אדום – ידוע זה מכבר כי צריכה גבוהה של בשר אדום כגון: המבורגר וסטייק, מגבירה את הסיכון לחלות במחלות לב וגידולים ממאירים, יתכן והסיבה לכך היא ההשפעה שלהם על קיצור הטלומרים (במיוחד בתאי המעי הגס).

 

צריכת גבוהה של בשר אדום מעודדת מחלות לב. צילום: shutterstock

4. אלכוהול– בדומה לאח החורג שלו, הבשר האדום, גם האלכוהול נקשר להגדלת הסיכון לחלות במחלות כרוניות. במחקר שפורסם בשנת 2010 בכנס השנתי לחקר הסרטן בארה"ב, נמצא כי אלכוהול עלול להאיץ את קיצור הטלומרים. נמצא כי בקרב המכורים לטיפה המרה, שצרכו ארבעה "דרינקים" ליום לפחות, לעומת אלו שצרכו פחות מכך ( ועדיין שתו אלכוהול מדי יום) – אורך הטלומרים היה קצר בכחצי מאורך הטלומרים של המכורים "לייט". מכאן, במידה ואת/ה נוהגים לשתות להנאתכם מדי ערב אלכוהול, יש לתת את הדעת על הכמות אותה אתם צורכים. היא עלולה להיות קריטית .